Patara Arkeolojik Kazıları

25. Yıl Etkinlikleri Anı Kitabı Yayınlandı

11-13 Kasım 2013 tarihleri arasında Patara Kazılarının 25. Yılı onuruna gerçekleştirilen Uluslararası Sempozyumun Bildiriler kitabı, Patara Kazı Serilerinde “Patara VII.1” kod numarası ile yayınlanmıştır.

Patara Kazılarının 25 Yılını konu alan ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan tarafından kaleme alınan “1988 – 2013: Patara Kazılarının 25 Yılı” başlıklı makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Patara Kazıları

Patara haritası

Patara Kazıları 1988-2008 yılları arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Prof. Dr. Fahri IŞIK, 2009 yılından itibaren de  Prof. Dr. Havva Işık başkanlığındaki bilimsel bir ekip tarafından sürdürülmektedir.

Patara Antalya-Muğla il sınırını çizen Eşen Çayı’nın doğusunda yer alır. Patara; Antalya’nın Kaş İlçesi’ne bağlıdır ve Gelemiş Köyü’nün kendisidir. Kente benzer nitelikte üç devlet yoluyla ulaşılır: Yayla yolu, Antalya-Korkuteli-Söğüt-Fethiye/Kemer ile Antalya-Korkuteli-Elmalı-Sütleğen güzergahını izler; kıyı yolu ise, Antalya-Kemer-Finike-Kaş üzerindendir. Üçü de ortalama 220 km. uzunluğundadır.

Diğer Başlıklar